• гр. София, кв. „Драгалевци” 1415, ул. „Бела Дона”, №1
  • 02/ 967-1186
  • vlevski_50ou@mail.bg

История

История

Летописите разказват

Недалеч от центъра на София, сгушено в пазвите на Витоша, крие своето очарование и хубост Драгалевци. Историята на Драгалевци води от незапомнени времена. Сведения за него са записани още с хрониките на Цар Иван Александър и са тясно свързани с хрониките на Драгалевския манастир. През 1872 г. в манастирската обител Васил Левски основава Софийски революционен комитет. През периода на османското иго манастирът е духовно средище.

Началото

През 1831 г. именно тук се отваря първото българско училище без знанието на турската власт. По-късно то е преместено насред мегдана, в една малка кръчма със сламен покрив, собственост на манастирската обител. Първият учител е драгалевчанинът Димитър Станков Аджиин, познат като дядо Мите. Към 1870 г. малкото училище се премества в драгалевската воденица. След Освобождението, Боне Стоев дарява една малка сграда за училище. Пръв учител става поп Гълъб. Има около 80 ученици. Класовете са смесени. Учи се до четвърто отделение. През 1912 г. по време на Балканската война занятията спират.

Началото на 20-ти век

В началото на 30-те години на 20-ти век с много ентусиазъм драгалевчани започват строежа на голяма за времето си училищна сграда с доброволно събрани средства и труд. Те с гордост наричат своето училище „Цар Иван Александър” като знак на признателност към основателя на Драгалевския манастир. През 1933 г. училището има вече прогимназиален клас. Годините от 1934 г. до 1959 г. са изпълнени с всеотдаен педагогически труд на цяла плеада изтъкнати учители, чиито имена Драгалевци помни и до днес: Васил Манолов, Мария Балканска, Цветана Попандова, Мария Белова и др.

С името на Апостола

Годината е 1959. Изминали са почти 130 г., в които училището в Драгалевци се утвърждава като храм на вечния стремеж на духа и познанието. Всички ученици и учители с гордост приемат новото име на училището – „Васил Левски”. Започват години на творчески труд за поколения деца, научили своите първи уроци тук, пред ясните очи на Апостола. За големите си постижения училището е наградено с ордените „Кирил и Методий” III-та и I-ва степен. В ума и сърцето си българинът почита три сгради – дома си, църковния храм и училището на децата си. 70 години от живота на 50-то ОУ „Васил Левски” минават под покрива на старата вече сграда. С всяка година децата на Драгалевци са все повече и повече. Сградата е тясна да побере всички, които искат да учат точно тук, където са учили техните бащи и майки. През 2001/2002 г. е открит новият корпус с компютърен кабинет и класни стаи за най-малките възпитаници на училището. От 2002/2003 г. в училището работи бюфет, а от 2006 г. и училищен стол.

190-годишен юбилей

С почит към миналото и грижа за бъдещето 

190 години – почти два века история, белязала дните на учебната 2020/2021 година в 50 ОУ “Васил Левски.” Юбилейна година, подчертаваща отговорността пред поколения драгалевчани, свързали съдбата си с училището, което изпълва ежедневието на ученици и учители по неповторим начин.

Недалеч от центъра на София, сгушено в пазвите на Витоша, се намира най-старото училище в България! Хиляди ученици и десетки учители със свои мечти и истории са минали и оставили частица от своя живот.

190 години училището е част от историята на българското образование!

190 години просветителски традиции!

Време достатъчно, за да може един храм на знанието да докаже своята значимост и своето достойно място в живота и съдбите на драгалевчани.

Училище с минало, богато на спомени!

Училище с настояще, изпълнено с предизвикателства!

Училище с бъдеще, защото бъдещето расте в него!

Днес посрещаме празника в слънчева и уютна сграда, в която се раждат много нови идеи и дръзки мечти, под ръководството на учители, които носят възрожденска любов към своята отговорна професия! Защото там, където има успех, е учителят! Той ни дарява с истината за други светове и така, както сеяча хвърля семето на надеждата!

Стотици талантливи и будни деца на Драгалевци са тръгнали от класните стаи на 50 ОУ “Васил Левски” към примамливите простори на науката. Гордост за обществото ни са видни столични лекари, архитекти, научни работници, инженери, икономисти, творци на изкуството, спортисти.

Мнозина от тях разнасят славата на България по света, а някои са се посветили на учителската професия и работят всеотдайно и сърцато в родното училище!

Днес традициите и иновациите в 50 ОУ вървят ръка за ръка. Изградени са два нови компютърни кабинета с терминални станции. Всички класни стаи са оборудвани с интерактивни дъски и мултимедия. Училищната сграда е санирана и ремонтирана през лятото на 2019 г., разполагаме и с отлични условия за спорт в просторния физкултурен салон и на площадката с изкуствена трева.

Сега, когато 50 ОУ “Васил Левски” празнува своята почти двувековна годишнина, сърцата на всички нас – учители, ученици и родители се изпълват с гордост, че сме частица от неговата история! А след нашите стъпки, ще отъпкват пътеката, децата и внуците ни, защото да си част от голямата общност на любимото училище е високо признание и отговорност!

Нека носим достойно тази чест!